Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to szczególnie bliska nam dziedzina stomatologii, zajmująca się poprawą wyglądu uzębienia i twarzy. Wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pacjentów, którzy pragną mieć piękny, lśniący uśmiech. Jej powstanie było możliwe dzięki postępowi w dziedzinie materiałów stomatologicznych.

Piękny uśmiech to zęby zdrowe, białe, ustawione prosto w pełnych łukach zębowych. Uśmiech przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia, pozytywnej samooceny i pewności siebie. Stał się znaczącym atutem nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Uzyskanie takiego efektu wymaga zarówno wykorzystania najnowocześniejszych technologii, jak i pełnego zaangażowania lekarza oraz ścisłego współdziałania poszczególnych dziedzin stomatologii.

Zabiegi estetyczne wykonywane w naszym centrum obejmują:

  • licówki pełnoceramiczne (uzupełnienia wysoce estetyczne i oszczędzające tkanki własnego zęba),
  • wkłady/nakłady koronowe typu inlay, onlay (wypełnienia pełnoceramiczne lub kompozytowe wykonane w laboratorium),
  • korony pełnoceramiczne (Empress, Procera),
  • korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu (korony cyrkonowe),
  • estetyczne wypełnienia kompozytowe (z materiałów Callore, Genial GC, Enamel HFO, Filtec, Miris i najnowszych materiałów kompozytowych i nanohybrydowych),
  • wybielanie (w gabinecie w systemie BEYOND lampą BEYOND lub nakładkowe – nocne),
  • ortodontyczne korygowanie wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych,
  • zabiegi higieniczno-profilaktyczne (fluoryzacje, usuwanie kamienia ultradźwiękami oraz piaskowanie z instruktażem higieny jamy ustnej).

Kompozyty

Współczesna stomatologia musi wychodzić na przeciw wysokim wymaganiom estetycznym zarówno pacjenta jak i lekarza dentysty. Odbudowa ubytków w obrębie szkliwa i zębiny należy do największych i najtrudniejszych wyzwań w stomatologii estetycznej. Dzięki nowoczesnym rodzajom wypełnień odbudowa ta staje się nie tylko przewidywalna i trwała, ale i w sposób naturalny wkomponowana w tkanki zęba. W tym celu w naszej klinice stosujemy najnowszej generacji wypełnienia kompozytowe, zarówno wykonywane bezpośrednio w gabinecie jak i pośrednio, przy współudziale technika.

Najczęściej zadawane pytania:

Bezpośrednie, wykonywane na jednej wizycie rekonstrukcje odtwarzające naturalny kolor i kształt zęba. Przełomowa technologia w której współczynnik załamania światła w materiale kompozytowym jest identyczny z naturalnym szkliwem powoduje , że pod względem właściwości optycznych i estetycznych spełniają one najbardziej wymagające oczekiwania . Rezultatem są  bardzo naturalne wypełnienia bez widocznej granicy przejścia.

Nowoczesne, odtwórcze nanohybrydowe materiały kompozytowe, z których korzystamy w naszej klinice wykazują zalety kliniczne, takie jak:

– efekt kameleona i opalescencji, naturalna fluorescencja (odbijanie światła tak jak naturalny ząb, co przystosowuje kolor do tkanek leczonego i sąsiedniego zęba)

– minimalnie inwazyjna preparacja oszczędzająca własne tkanki zęba

– stabilizacja i trwałość dzięki adhezyjnemu (chemicznemu) łączeniu wypełnienia ze szkliwem i zębiną

– optymalna kompozycja cząstek wypełnienia przekłada się na wysoką kosmetykę i polerowalność

– najwyższej klasy komponenty gwarantują wysoką wytrzymałość na zginanie,

– redukcja skurczu polimeryzacyjnego w kompozytach nano pozwala na uzyskanie bardzo szczelnych wypełnień

Tak dobre wyniki kliniczne wynikają nie tylko z ulepszeń w zakresie technik wiązania adhezyjnego (chemicznego łączenia tkanek zęba ze szkliwem i zębiną), ale także ze znacznej poprawy właściwości fizycznych kompozytów

hybrydowych w porównaniu ze starszymi materiałami z mikro- i makrowypełniaczami. Kompozyty nanohybrydowe powstały na bazie materiałów mikrohybrydowych poprzez zastosowanie w nich nanowypełniaczy. Doprowadziło to do znaczącego zwiększenia zawartości wypełniacza w tych materiałach oraz istotnej poprawy ich właściwości fizycznych.

Wypełnienia kompozytowe są wykorzystywane jako alternatywa dla  uzupełnień protetycznych  wykonywanych techniką pośrednią, takich jak wkłady i nakłady koronowe, korony lub licówki.

Nowoczesne kompozyty nanohybrydowe wykorzystuje się w celu minimalnie inwazyjnej, a zarazem trwałej odbudowy w odcinku przednim i bocznym. Łączą one w sobie optymalną estetykę, idealną polerowalność, szczelność i stabilność przez długi czas.

Wybór metody leczenia – bezpośrednio w gabinecie lub pośrednio za pomocą laboratorium technicznego –  zależy od wielu czynników, a lekarz w porozumieniu z pacjentem wybiera odpowiednią dla niego metodę leczenia.

Czynniki wpływające na rodzaj planowego uzupełnienia zależą między innymi  od:

– wielkości planowanej rekonstrukcji

– wymagań estetycznych pacjenta

– higieny jamy ustnej

– skłonności do przebarwień ( spożywanie dużych ilości kawy, herbaty czy palenie tytoniu)

– sytuacji zgryzowej (bruksizm, starcia, stłoczenia zębów, braki zębowe)

W przypadku większych rekonstrukcji , przed planowanym leczeniem zalecane jest wykonanie wizualizacji odbudowy w oparciu o diagnostyczne nawoskowanie zębów (wax up) i indeks silikonowy umożliwiający nadanie pożądanego kształtu uzupełnieniom.

Tego typu wizualizacja jest wykonywana w laboratorium technicznym na podstawie wycisku zębów.

Niestety nie w każdym przypadku pacjent kwalifikuje się na tego typu rekonstrukcje , o ewentualnych alternatywach leczenia pacjent dowie się na wizycie konsultacyjnej, po indywidualnym badaniu stanu jamy ustnej.

ICON – co to takiego?

Icon to nowoczesna metoda leczenia początkowych zmian próchnicowych polegająca na infiltracji /uzupełnieniu osłabionych powierzchni zęba za pomocą żywicy. Infiltrant, czyli płynna żywica, jest wchłaniana do układu próchnicowych mikroporów w uszkodzonym zębie, wypełniając je i blokując penetrację bakterii i kwasów odpowiedzialnych za rozwój ubytku. Dzięki temu wczesna próchnica może więc być szybko zatrzymana, przy jednoczesnym zachowaniu tkanek zęba, bez konieczności użycia wiertła, z medycznymi korzyściami, bez znieczulenia i często z pełną estetyką.

Technika ta została opracowana przez niemiecki koncern farmaceutyczny DMG we współpracy z Instytutem Charite w Berlinie i Uniwersytetem w Koloni.

Powietrze i woda uwięzione w zmianie próchnicowej mają niższy współczynnik załamania światła niż zdrowe twarde tkanki zęba. W ten sposób powstają nieestetyczne przebarwienia znane jako białe plamy. Preparat Icon, który wnika głęboko do porowatej tkanki zęba, ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliw. Oczywiście najważniejszy efekt metody Icon to wzmocnienie powierzchni osłabionego zęba i znaczne zmniejszenie ryzyka rozwoju procesu próchnicowego, ale  przy okazji zinfiltrowana zmiana może zupełnie zniknąć, zmniejszyć się  lub upodobnić do otaczającego zdrowego szkliwa.

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do wykonania zabiegu są początkowe zmiany próchnicowe bez utraty szkliwa, nie przekraczających jednej trzeciej głębokości zębiny. Icon często stosowany jest w redukcji wspomnianych wcześniej białych plam (np. powstałych po korekcie ortodontycznej, na skutek fluorozy czy nieodpowiedniej higieny).

Icon nie może być stosowany w przypadkach zaawansowanego rozwoju próchnicy. Dotyczy to w szczególności przypadku próchnicy, która prezentuje się w postaci ubytku w zębie. W takim przypadku konieczna jest tradycyjna metoda leczenia .

Zalety metody

  • Wzmocnienie powierzchni zęba i wczesne zatrzymanie procesu próchnicowego
  • Estetyczne i małoinwazyjne leczenie białych plam
  • Odtworzenie naturalnego koloru zęba
  • Delikatna metoda leczenia bez borowania i bez znieczulenia
  • Przyjazna metoda leczenia dla pacjenta
  • Efekt często jest zadowalający już po jednym lub dwóch wizytach

 

Postępowanie

Aby efekt był możliwy do uzyskania ważne jest aby zabieg poprzedzony był higienizacją ( kompleksowym oczyszczeniem zębów za pomocą scalera  i piaskarki wraz z polerowaniem powierzchni), tak aby infiltrant działał w bezpośrednim kontakcie z osłabiono powierzchnią zęba.  W uzyskaniu pełnego efektu estetycznego pomocne może być również wybielanie.

Licówki to uzupełnienia estetyczne w postaci bardzo cienkich płatków porcelanowych,  o grubości 0,4-0,8 mm, które zakłada się na powierzchnie wargowe zębów. W zależności od szerokości uśmiechu można je założyć na wszystkie zęby przednie od trojki do trojki lub od czwórki do czwórki. Można w ten sposób bardzo szybko uzyskać poprawę kształtu i koloru zębów.

Pacjenci mają do dyspozycji wiele rodzajów licówek:

  1. kompozytowe – których zaletą jest szybki czas wykonania i niska cena, wada – kompozyt ma tendencje do zmiany koloru wraz z upływem czasu może żółknąć
  2. porcelanowe (ceramiczne) (leucytowe, skaleniowe, z tlenkiem cyrkony, z tlenkiem aluminium)
  3. pełnoceramiczne ultracienkie licówki (|Soft, Veneers, Nobel Procea) o grubości do 0,3mm, które nie wymagają szlifowania – przy bardzo niewielkich korektach kształtu zębów

 

Wskazania do wykonania licówek :

  1. zęby oporne na wybielania
  • przebarwienia po leczeniu tetracykliną
  • niepowodzenia w wybielaniu
  1. znaczne anomalie morfologiczne
  • zęby soplowate
  • diastemy i otwarte przestrzenie międzyzębowe
  • nadbudowa brzegów siecznych
  1. rozlegle odbudowy
  • rozlegle złamania korony zęba
  • rozlegle ubytki szkliwa wynikające z erozji lub starć
  • uogólnione anomalie morfologiczne (wrodzone lub nabyte)

 

Dzięki licówkom możemy:

  • skorygować kształt zębów
  • zamknąć diastemy i termy (szpary między zębami)
  • estetycznie odbudować częściowo zniszczony ząb
  • zmienić kolor zębów, pokrywając przebarwienia, plamy
  • skorygować położenie zęba w luku

 

Zalety licówek porcelanowych:

  • niewielka preparacja tkanek zęba
  • bardzo dobry efekt kosmetyczny – niezmieniony wygląd i kolor przez cały okres noszenia licówek (nie ulęgają przebarwieniom)
  • porcelana jest dobrze tolerowana przez organizm

 

Przeciwwskazania:

–    duża skłonność do próchnicy

  • parafunkcje zgryzowe, zaciskanie zębów, zgrzytanie
  • słaba higiena
  • bardzo krótkie zęby

  

Czy na zęby leczone kanałowo można założyć licówki?

Na zęby po leczeniu kanałowym i odbudowanych za pomocą wkładów z włókna szklanego zalecane są korony protetyczne, gdyż zazwyczaj zęby które były leczone endodontycznie są znacznie zniszczone (maja duże wypełnienia) przez co są bardziej narażone na złamania. Korona w takich przypadkach chroni ząb ze wszystkich stron.

Jeżeli  jednak utrata tkanek zęba jest niewielka, mimo leczenia kanałowego, w niektórych przypadkach można założyć licówkę.

Postępowanie podczas wykonywania licówek porcelanowych:

Na pierwszej wizycie pobierany jest wycisk na podstawie którego technik w laboratorium wykonuje wax-up czyli projektuje z wosku na modelach gipsowych kształt przyszłej pracy protetycznej.

Podczas kolejnej wizyty lekarz dentysta wykonuje tzw mock-up czyli przymierza na zębach pacjenta projekt ostatecznej pracy. Omawiane są z pacjentem ewentualne korekty. Po zaakceptowaniu przez pacjenta przystępuje się do przygotowania zębów, preparacja pod licówki.

Następnie pobiera się wyciski, które przesyłamy do technika dentystycznego a oszlifowane zęby zabezpieczamy licówkami tymczasowymi wykonanymi z kompozytu.

Po upływie czasu potrzebnego na wykonanie pracy pacjent zgłasza się na przymiarkę i ostateczne osadzenie licówek.

Nasi specjaliści:

Magdalena Nadolna-KarpińskaRadosław RomanikEwelina LubońNatalia LachJustyna Stańczyk

Pozostałe usługi:

Zarejestruj się!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Magdalena Nadolna-Karpińska prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą M-Dent Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii Magdalena Nadolna-Karpińska, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 26/17, 50 – 229 Wrocław ("M-Dent"). M-Dent przetwarza dane osobowe w celu odpowiedzi na Twoje pytania skierowane drogą mailową (art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Przysługuje Ci prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Odbiorcami Twoich danych osobowych mogą być podmioty świadczące usługi IT na rzecz M-Dentu. Dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przesłania odpowiedzi na zapytanie, nie dłużej niż przez okres przedawnienia roszczeń wynikających z pytania. Masz prawo do żądania od M-Dentu dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Masz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Niepodanie danych uniemożliwia przesłanie odpowiedzi na Twoje pytanie. Więcej informacji znajdziesz w Klauzuli informacyjnej

Proszę czekać ...